מהי ארומתרפיה?

ארומתרפיה היא הלחם המילים ניחוח – “ארומה” עם המילה -“תרפיה”, שמשמעותו – טיפול ע”י ניחוח. המונח עצמו הוטבע על ידי הכימאי הצרפתי רנה-מוריס גטפוס ( René-Maurice Gattefossé אי שם בתחילת המאה ה19, לאחר שטבל באופן מקרי, את ידו בשמן לבנדר במטרה לקרר את כווייתו וכך חזה “מיד ראשונה” ממש, בסגולותיו של שמן הלבנדר, לרפא במהירות את כוויותיו וללא הותרת צלקות כלל. שורשיה של הארומתרפיה נעוצים במסורות רבות אשר עשו שימוש בתמציות אתריות בצירופם עם בשמנים חיוניים. ניתן למצוא שלל פרקטיקות ברפואה האלטרנטיבית הנושאות השקפות רוחניות שונות, מהמצרים הקדמונים והמרפאים ההודים, הסינים והיפנים אשר עסקו בתיעוד אינטנסיבי את יכולות הריפוי של צמחים ארומטיים כהל, ככוסברה, הג’ינג’ר וצמח הוורד, לטקסי פולחן להשבת הנעורים, לטיפוח היופי, להיגיינה הכללית ולהגברת המשיכה והאון. בתנ”ך היהודי, ניתן למצוא גם כן עדויות לתמציות ריחניות אלו ולשימוש בהן בפולחן וברפואה.

דרך הפעולה ומנגנון הריפוי

ריחות, כטעמים וצלילים הם זיכרונות שאספנו. כל ריח טעם וצליל נושאים עמם גם מארז של תחושות ומחשבות, ישנם ריחות נדירים ומסעירים שמבחינת השפעתם על המוח ויש בהם כחוויה הראשונית המעוררת אופוריה חושית, קצת כמו שמטיילים במקום חדש ויפה או שאוכלים תבשיל נהדר שאף פעם לא טעמנו.

מולקולות התמציות האתריות הלכודות בשמנים המתווכים, מתנדפות אל האוויר ונשאפות אל קולטני הריח שבנחירינו, הניחוח מגרה ומפעיל את המערכת הלימבית של המוח האחראית בין היתר על וויסות הרגשות, ובהתאם על הגברת או המעטת ייצור ההורמונים בגוף תוך השפעתם על המערכת החיסונית והעצבית.

על עקרון תחושתי זה, ובשילוב עם מערכות תחושתיות אחרות כמגע ושמיעה, ניתן להגיע אל האדם פנימה, לתוצאות מצוינות בהפחתת כאבים, כאב סבל וחרדה.

טיפול משולב

ארומתרפיה הינה כלי רב עוצמה כאשר משולב עם שיטות טיפול שונות.
כמרבית הרפואות המסורתיות והאלטרנטיביות, גם הארומתרפיה לא עושה הפרדה בין גוף לנפש, וככזו היא בוחנת ופותרת כל בעיה בריאותית בצורה הוליסטית, ופועלת ביעילות להפגת מתחים נפשיים, ביטויים עוריים, כאבי שרירים, בעיות עיכול ועוד בעיות רבות אחרות בהצלחה רבה.