מהי נטורופתיה?

נטורופתיה Nature – נטור מלשון טבע – Path פאת / פתיה – מלשון – דרך – משמע “בדרך הטבעית” או “בדרך הטבע”, כשמה המעיד עליה.

נטורופתיה הינה שיטת ריפוי טבעית ומסורתית, שעקרונותיה מעודדים דרך חיים בריאה המתבססת על תזונה נכונה, פעילות גופנית, שימוש יעיל בצמחי מרפא, במגע ובשמנים אתריים, אשר בשילובם הנכון, ניתן למנוע ואף לרפא חלק גדול מהמחלות על ידי הגדלת הסיכויים של מנגנוני הריפוי טבעיים של הגוף להתמודד בהצלחה רבה יותר עם זיהומים חיצוניים וכשלים פנימיים.

יסוד הרפואה המערבית

לא לחינם נתפסת הנטורופתיה כאחותה המערבית של רפואת המזרח, רפואה המאגדת בחובה חכמה ומסורות של אלפי שנים טרם הרפואה המודרנית, כמיישמת הלכה למעשה, ידע רפואי מצטבר שורשיו נטועים ביוון העתיקה ושואבים ממשנתו של “אבי הרפואה המערבית”, היפוקראטס, אשר לימד את המושג “Vis Medicatrix Natura” שפירושו “כוחו המרפא של הטבע”.

עקרונות הטיפול

ליבת עקרונותיה של הנטורופתיה אם כך, כי בגופו של האדם טמונות כל הרפואות ויש ביכולותיו לרפא את עצמו. תפקידו של הנטורופת למעשה, לפנות דרך לאדם החולה כמסייע לו לרפא את עצמו באיזונים עדינים. כך שקודם לכל, מדובר ברפואה מונעת העוסקת בתחזוקה שוטפת הבאה לידי ביטוי בבריאות ארוכה ומאוזנת ללא שינויים קיצוניים באורח החיים.

אם זאת, במידה ואדם נפל לידי חולי, דרכו של הנטורופת תהיה לחזק את המערכות המייצבות הנלחמות את מלחמתו של הגוף בזיהום החיצוני, ולא בניסיון לדכא את התסמינים – אף נוזל לדוגמא, איננו מחלה אלא סימפטום, ואם זאת ניתן לראות כי נמכרות עשרות תרופות אשר “מייבשות” את הנזלת ויוצרות בעיות נלוות מעצם ההתעקשות לטפל בביטוי הטבעי של הגוף.

כך גם התייחסות הנטורופתיה למחלות כרוניות רבות כאל סימפטומטיות ולא כגזרות עלומות.

מחלות אלו שהפכו למגיפות המאה ה20, כגון סוכרת, מחלות לב, השמנת יתר, תשישות כרונית, אסתמה, אלרגיות וכיוצ”ב, יש להן מקור וסיבה הנטועה באורח חיים, ואם זאת מטופלות שלא בצדק בתרופות רבות עוצמה, בעלות תופעות לוואי רבות התופחות עם הזמן ככדור שלג לבעיה בפני עצמה, בעוד יש המון פתרונות אחרים, קלים ופשוטים ליישום, שיעילותם רבה עוד הרבה יותר.